Mnohé desaťročia sa v tropických oblastiach používala ryža na ochranu fotografického a filmového vybavenia pred vlhkosťou. V roku 1996 sa v rubrike časopisu Yankee, Make It Last: Over 1,000 Ingenious Ways to Extend the Life of Everything You Own (voľný preklad - Predĺžte životnosť: Viac ako 1000 dômyselných spôsobov, ako predĺžiť životnosť všetkého, čo vlastníte), objavila rada autora Earla Proulxa: „Ak beriete svoj fotoaparát do teplého a vlhkého podnebia, zabráňte jeho znehodnoteniu vložením silica gélu (dostupný v obchodoch s foto technikou) do obalu, v ktorom budete kompletné vybavenie skladovať. V prípade núdze ho môžete nahradiť neuvarenou ryžou.“
Dokonca, už v roku 1946 sa v jednom článku časopisu Popular Photography píše, že podobne ako silica gél môže fungovať aj čaj, tvrdý hnedý papier a ryža. V článku sa však píše aj to, že na to, aby táto alternatíva naozaj fungovala, je potrebné použiť skutočne veľké množstvo ryže.
V júli 2007, necelý mesiac po tom, ako bol už teraz veľmi obľúbený iPhone prvýkrát uvedený na trh, člen internetového fóra MacRumors, s prezývkou Jorsuss, založil konverzáciu s názvom: Môj iPhone skončil vo vode. Nový telefón mu spadol do drezu s vodou, a tak ho v snahe zachrániť vložil do vrecka s ryžou. Žiaľ, ryža nepomohla (ale snáď aspoň riady doumýval). :-)
V roku 2014 sa portál Gazelle rozhodol skoncovať s pochybnosťami o pohlcovaní vlhkosti ryžou. Realizoval „polo-formálny“ test a zistil, že zo siedmych testovaných ingrediencií, ktoré sa bežne nachádzajúcich v každej domácnosti, surová ryža pohlcovala vlhkosť najmenej. Pre zaujímavosť, na predposlednom mieste bola podstielka pre mačky.
V tom istom roku sa spoločnosť TekDry, ktorá sa špecializuje na opravu mobilných zariadení poškodených vlhkosťou, rozhodla profesionálne overiť trik s ryžou. Výsledok bol jednoznačný: „V experimentálnych podmienkach sa z mobilného telefónu vloženého do ryže odparilo len o trochu viac vody ako z telefónu, ktorý do ryže ponorený nebol.“
Ako to, že v niektorých prípadoch ryža naozaj pomohla? Pravdepodobne sa jedná o prípady, kedy by bol telefón v poriadku aj bez toho, aby bol pár dní „naložený“ v ryži.
Prečo sa aj napriek tomu trik s ryžou stále šíri? Pretože znie dobre, jednoducho, lacno a napadlo by to asi každú správnu gazdinú.
Jediná účinná rada, ako zachrániť svoj telefón pri poliatí, znie: „Okamžite ho vypnite, vyberte baterku (pokiaľ je to svojpomocne možné) a zaneste odborníkom, ktorí si s ním poradia. V žiadnom prípade sa ho nepokúšajte zapnúť ani nabíjať, aby ste si otestovali či funguje.“ Naozaj netreba skúšať vyvrátiť to, že nás naše polovičky vnímajú za nie zrovna technicky zdatné stvorenia. :-) Obráťte sa na technikov z PCexpres, ktorí vám ochotne pomôžu s akýmkoľvek problémom vášho smartfónu alebo iného elektronického zariadenia.
Ak sa chystáte na dovolenku, kde chcete ochrániť svoj smartfón od nástrah vody, tak vhodným pomocníkom môže byť vodeodolný obal s ktorým môžete využiť potenciál svojho telefónu aj pod vodou. Tieto obaly nájdete v predajni PCexpres v obchodnej pasáži OC Laugaricio.